Chčije a chčije. Venku, i ze mně.
Nejen kvůli počasí jsem se rozhodl vyměnit klasický běh za běhání na orbitracku.
To proto, že když jsem včera odcházel z práce, dost mě zase bolelo koleno.
Když jsem vylezl z postele, shodil jsem pyžamo, natáhl kraťasy a hurá v papučích na orbitrack 🙂
Zpočátku to bylo poměrně pohodlné. Takové vycházkové. A navíc, jelikož orbitrack nepočítá rychlost jakoby při běhu, ale spíš jako kolo, ukazovala se i slušná rychlost (kolem 18 km/h).
Orbitrack mi ukazoval tep 70 úderů/minutu. Což jsem věděl, že je hloupost. Můj odhad byl 140/min.
Půjčil jsem si pro kontrolu hrudní pás a opravdu – tep byl něco málo nad 140/minutu.
Měl jsem v plánu alespoň 6 km. Jenže jsem si hodně pospal a začal s cvičením strašně pozdě. Takže jsem do toho musel víc šlápnout, abych si limit splnil.
“Rozjel” jsem to někam k 22 km/h a ten mi vyletěl na 172, kde jsem ho držel druhou polovinu tréninku. Asi jednou za minutu jsem se musel nadechnout i pusou. Evidentně jsem byl v anaerobní zóně.
Možná to bylo i tím, že jsem “běžel” v místnosti (s pootevřeným oknem) a bez trika, ale lilo ze mě jako z konve.
Měl jsem za sebou 6 km, tak jsem honem seskočil z orbitracku přímo do vany, osprchoval se a bez snídaně běžel do práce.
Z tohoto prvního a krátkého seznámení s orbitrackem musím říct, že oproti běhu je výrazně šetrnější ke kolenům, protože jsem si na svou bolest ani nevzpomněl.
Navíc jsem, hlavně zpočátku, pociťoval, že posiluji stehenní svaly (nohy mám odjakživa hrozně hubené – i když jsem chodíval do posilovny a dělal dřepy s činkou, předkopávání, legpress a kdo ví co ještě – horní polovina těla docela rostla, ale nohy bohužel vždy prakticky beze změny…). Takže to je pro mně určitě přínosný a vyhovující styl posilování.
Běžel jsem na převodový stupeň č. 3. To mi přišlo akorát. Pak je tam minimálně č. 5 – a to už by bylo asi spíš o posilování než o běhu 🙂 Ale třeba to časem využiju.
S orbitrackem jsem hodně spokojený a obzvlášť díky bolavému kolenu ho budu využívat na udržení kondice do doby, než bude zase v pořádku.
Orbitrack se taky bude skvěle hodit na porovnání výkonnosti. Protože se na něm dá běhat za stejných podmínek v porovnání s během venku (kde výkon ovlivňuje počasí, případně i provoz).
Když se k tomu dostanu, můžu si dělat nějaké Xminutové běhy na maximum tepovky. Pak bude krásně vidět, jestli se uběhnutá vzdálenost zvyšuje a kondice tak sílí…
Endomondo – záznam z orbitracku
Převod na orbitracku: 3